تجهیزات روشنایی

تجهیزات کامل کننده سالنهای پرورش طیور شامل سیستم تعذیه، سیستم آبخوری، سیستم تهویه و سیستم گرمایش می باشد. اما بدست آوردن عملکرد بالا بدون سیستم روشنایی امکان پذیر نمی باشد. روشنایی در سالنهای پرورش طیور تضمین می کند که پرنده ها می توانند بهترین استفاده از محیط داخل سالن را داشته باشند. هنگامیه سالن های پرورش طیور به خوبی روشن است خطوط انتقال دان، آبخوریها و کل سیستم های داخل سالن به بهترین وضعیت از آنها استفاده می شود.

نور پردازی مناسب باعث می شود که پرنده ها به بهترین شکل ممکن از فضای پرورش استفاده کرده و منجر به عملکرد بهینه پرنده ها در سطح بالایی از رفاه باشند.

مرغ تخمگذار وجوجه های گوشتی در زنجیره تولید هر کدام دارای نقش متمایز و دارای نیاز های خاص خود می باشند. بدین لحاظ به منظور پاسخگویی به تامین نیاز های خاص، تقاضا تجهیزات و تاسیسات و مدیریت خاصی را طلب می نماید. تامین نور (نور پردازی، روشنایی) از جنبه های مهم تجهیزات سالن های پرورش طیور است.

تاثیرات نور در رفتار مرغ می تواند به افزایش و یا کاهش فعالیت مرغ انجامد. به حداقل رساندن خطر ابتلا به رفتار نا مطلوب و بهینه سازی عملکرد پرندگان از جنبه های مهم نور پردازی می باشد ولی هر لامپ مناسب برای هر پرنده و هر سالن پرورش نمی باشد. هر دسته از حیوانات دارای نیاز های مختلف نوری می باشند.

شدت نور و طیف نور دو جنبه مهم از نور در سالن های پرورش می باشد. هر دو از این باید نیاز های خاص از دسته های مختلف پرندگان را به انجام برسانند.

نوزیع نور یکنواخت در سیستم های پرورش بستر بسیار مهم است. و از ایجاد سایه و نقاط تاریک و روشن نور باید اجتناب شود. در تراکم های بالای پرورشی تجمع پرندگان در این مکانها موجب بروز بستر خیس می شود. بستر مرطوب می تواند باعث بروز تاول های سینه و ضایعات پا شود. نور پردازی خوب می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

هنگامیکه یک سیستم پرورش در بستر در حال برنامه ریزی می باشد توجه به توزیع نور نهایی ضروری است. توزیع نور خوب یک نیاز ضروری برای نور مطلوب است. نور پردازی صحیح باعث تحریک پرنده ها به استفاده از کل محوطه پرورش و تامین نیاز های جوجه های پرورشی می شود.

بر همین اساس شرکت VST پس از تحقیق و مطالعه فراوان اقدام به تولید لامپ کم مصرف با قابلیتهای فراوان نموده است، مزایای منحصر به فرد این لامپها به شرح ذیل می باشد:

 صرفه جویی انرژی بین 90 – 80 درصد

 قابلیت دیمر بین 100-0 درصد

 تولید حرارت پایین

 بدون اختلال در نوسانات شبکه

 بدون سوسو زدن

 زاویه تابش 200 درجه

 بدون سوسو زدن

 شاخص مصرف انرژی A+

 توزیع یکنواخت نور

 فاقد جیوه و اشعه های مضر

 بازگشت سرمایه از طریق کاهش هزینه های مصرف انرژی

 کیفیت بالای ساخت بدنه

 استفاده از LED های با راندمان بالا

 نصب و راه اندازی آسان